29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

ГОСТРИЙ ІШЕМІЧНИЙ ІНСУЛЬТ

Серцево-судинні захворювання є головною причиною всіх смертей в Україні (67%). За цим показником наша країна лишається одним із європейських лідерів.

Зокрема, у 2017 р. в Україні зареєстровано майже 97 000 інсультів. Тож ми нагадуємо про головні ознаки мозкового інсульту, за появи яких треба негайно викликати екстрену допомогу. І сподіваємося, що наші поради допоможуть поліпшити цю статистику.

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, при якому припиняється кровотік по одній з артерій, що живлять головний мозок, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту:

  • геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії і утворенням гематоми мозку, а також знекровленням тієї ділянки мозку, куди кров не подалася;
  • ішемічний, коли мозкова артерія закупорюється тромбом або спазмується, і припиняє постачання крові у мозок,  .

Що провокує інсульт?

Причини ішемічного інсульту різноманітні, однак, найчастіше, причиною є тромби, що утворюються на атеросклеротичних бляшках живлячих мозок артерій та у порожнинах серця.

При пошкодженні або закупорці судин мозку, мозок залишається без живлення і реагує на це відмиранням цієї ділянки. Разом із загиблою ділянкою мозку людина втрачає ті функції, за які та була відповідальною. Так розвивається ішемічний інсульт.

Причини виникнення інсульту:
Гіпертонічна хвороба

Вроджені або набуті порушення судин – аневризми, артеріально-венозні мальформації;

Вік – люди старше 60 років знаходяться в зоні ризику;

Підвищена маса тіла – ожиріння;

Цукровий діабет,

Хронічна серцева недостатність,

Тромбоз вен нижніх кінцівок.

Передвісники інсульту

Інсульту передують припливи крові до обличчя, раптовий інтенсивний головний біль, запаморочення, блювання, бачення предметів у червоному кольорі, розлади свідомості — від напівнепритомності до повної її втрати.

Проблеми з ходьбою. Ви можете спіткнутися або втратити рівновагу. У вас також може виникнути раптове запаморочення або втрата координації. Можливе самовільне сечовипускання.

Який тиск під час інсульту?

б) при інсульті, спричиненому внутрішньомозковим крововиливом — вище 180/105 мм рт. ст. (результати деяких досліджень вказують на необхідність зберігати систолічний тиск нижче140 мм рт. ст.); при ішемічному інсульті тиск може бути підвищеним нормальним або навіть і зниженим.

Як виглядає людина з інсультом?

Інсульт може статися будь-коли: як вдень під час роботи чи відпочинку, так й уві сні. Людина прокидається вже з головним болем, нудотою і запамороченням, в очах двоїться. Симптоми з’являються за кілька хвилин, коли позбавлені живлення клітини мозку починають відмирати. Може бути оніміння руки, ноги і половини обличчя, мова порушена, посміхнутися або ковтнути слину людині з нападом інсульту теж буде важко.

Геморагічний інсульт (інсульт, викликаний крововиливом), навпаки, частіше виникає в денний час.

Частіше  розрив або закупорка судини відбуваються непомітно.

 Що робити за перших ознак інсульту:

  1. Спробувати заспокоїти хворого і говорити з ним;
  2. Укласти на ліжко, піднявши йому голову на 30 градусів;
  3. Перевірити дихання. …
  4. Якщо є блювання, тоді повернути голову хворого набік;
  5. Зняти одяг, який здавлює, та відкрити вікно, щоб забезпечити приплив свіжого повітря;
  6. Виміряти тиск;
  7. Викликати швидку допомогу.

Чого не можна робити під час інсульту

  • не можна везти постраждалого до лікарні під час нападу. Поїздка дасть сильне навантаження на організм і може призвести до повторного стрибка внутрішнього тиску.
  • не давайте людині аспірин (ацетилсаліцилову кислоту) та інші лікарські препарати. …
  • не можна пропонувати їжу, воду чи напої.

Наслідки інсульту:

Наслідки інсульту руйнівні: порушується кровообіг, ділянка мозку, що перестала постачатися, відмирає і вже не може виконувати своїх функцій, а це призводить до порушень мовлення, свідомості, координації рухів, зору, чутливості, параліч або слабкість м’язів, як правило, одного боку тіла, іноді, повний параліч. порушення рівноваги, без руху чи в русі.   порушення сприйняття простору та предметів у просторі, в тому числі свого тіла.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика.

  1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі.
  2. Будьте фізично активними.
  3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
  4. Контролюйте артеріальний тиск. Артеріальна гіпертонія – найчастіша причина інсульту.
  5. Контролюйте показники холестерину.
  6. Контролюйте вміст глюкози в крові.
  7. Контролюйте свою вагу.