26 ЧЕРВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ ЗЛОВЖИВАННЯМ НАРКОТИКАМИ ТА ЇХ НЕЗАКОННИМ ОБІГОМ

НАРКОТИКИ – СЕРЙОЗНА ЗАГРОЗА ЗДОРОВ’Ю І БЕЗПЕЦІ НАСЕЛЕННЯ, ОСОБЛИВО МОЛОДІ

Наркоманія! Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки понівечених життів? Дуже багато! І невідомо, скільки ще життів заберуть із собою в нікуди наркотики!

мал.1

Визначення «наркотик» прийшло в нашу мову з грецької. Про одурманюючі та п’янкі властивості певних речовин говорив ще Гіппократ. Хочеться вірити, що в ті далекі часи проблема наркоманії не стояла так гостро. Сьогодні ж вона набула загрозливих масштабів.

За оцінками фахівців зараз у світі налічується приблизно 200 млн. наркоманів.

Протягом останніх п’яти років в Україні спостерігається небачене зростання наркоманії. Сьогодні наркозалежність поступово “молодіє”, середній вік людей, що вживають нелегальні наркотики, стабільно знижується. За даними МВС, на сьогоднішній день щорічно в Україні близько 150 тис. молодих людей стають наркозалежними, 95% з яких це молодь у віці 15-30 років, а кожен п’ятий наркоман – жінка, з них 171,6 тис. вживають наркотики регулярно. Більшість опитаних учнів та студентів, повідомили, що вони легко можуть дістати наркотики на дискотеці, у барі, на вулиці у торговців наркотиками.

Але реальна кількість наркоманів, на думку експертів, може бути в 10 разів вище. Щорічна кількість наркоманів в нашій державі, за даними МВС, збільшується в середньому на 5-10%.

Близько 120 тис. людей щорічно гинуть від наркоманії та її наслідків (329 осіб на добу); середня тривалість життя ін’єкційного наркомана становить 5-6 років.

Наркоманія важко виліковна.

Наркоманія — стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної і фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.

Стан психічної залежності проявляється в тому, що людина за допомогою наркотику, відчуваючи легкість і комфорт, спокій і впевненість, внутрішню рівновагу, намагається знову і знову відчути ілюзорне задоволення. Дія наркотичної речовини поступово замінює собою всі звичайні для людини позитивні емоції. Фізична залежність характеризується фізичними і психологічними порушеннями, пов’язаними з тим, що наркотик стає частиною обмінних процесів організму і в разі його відсутності розвивається синдром відміни (абстинентний синдром).

Причинами наркоманії серед молоді є:

СОЦІАЛЬНА УЗГОДЖЕНІСТЬ. Якщо використання того або іншого наркотика прийнято в групі, до якої належить людина, вона може почати вживати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи.

ЗАДОВОЛЕННЯ. Одна з головних причин вживання наркотиків— це супутні приємні відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії.

ЦІКАВІСТЬ щодо наркотиків змушує деяких людей почати самим приймати наркотики.

ДОСТАТОК І ДОЗВІЛЛЯ можуть призвести до нудьги і втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть здатися наркотики.

ЗАХИСТ ВІД СТРЕСУ. Більшості людей вдається справлятися зі стресовими ситуаціями  життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності. Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається життя.

ДЕМОНСТРАЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ, а іноді ворожого настрою стосовно оточуючих.

В даний час широкого поширення у світі набули синтетичні («дизайнерські») наркотичні речовини, які розробляються і потрапляють в тіньовий обіг в обхід чинного законодавства. Дизайнерські наркотики — це психоактивні речовини, що представляють собою синтетичні замінники будь-якої натуральної речовини, які відтворюють наркотичні властивості останньої.

мал.3

Найбільш поширеними є такі «типи» синтетичних наркотиків:

«Швидкість» (спіди). Відноситься до групи амфетамінів, що містять ефедрин, який збуджує ЦНС, внаслідок чого людина відчуває небувалий прилив сил, який змінюється пригніченим станом і ознаками отруєння. «Швидкість» відносять до клубних наркотиків.

ЛСД (кислота). Основний ефект – насичені галюцинації, які нерідко стають кошмарними і викликають напади паніки, а також суїцидальні наміри. Основна небезпека – накопичувальний ефект, що часто призводить до психічних захворювань.

Екстазі. Наркотик дарує відчуття безстрашності і сильне бажання спілкуватися. Також наркоман постійно намагається рухатися, наприклад, пуститися в танок прямо посеред вулиці. У людей із слабким типом нервової системи може викликати галюцинації, під час яких нерідкі випадки ненавмисного нанесення ушкоджень і навіть суїцидів.

«Сіль» (катинони). Один з найнебезпечніших наркотиків сучасності, що розвиває сильну залежність навіть після першого прийому. Викликає відчуття непереможності і впевненості в собі. Найчастіше це закінчується трагічно, наприклад, коли наркоман вирішує використовувати здібності «надлюдини» і «політати», вистрибнувши з вікна.

«Спайс» (синтетичні каннабіноїди). Курильні суміші користуються у наркоманів небувалою популярністю. Ефект, викликаний спайсами, неможливо передбачити. Деякі люди відчувають ейфорію, інші впадають в агресію, завдаючи шкоди собі та оточуючим, треті ж впадають в пригнічений стан і бачать жахливі галюцинації.

 Чим хворіють наркомани:

  1. Гепатит В, C, D. Вірус, що вражає печінку, провокує вживання ін’єкційних наркотиків. При потраплянні у кров відбувається запалення печінки з подальшим руйнуванням тканин.
  2. ВІЛ/СНІД. Захворювання імунної системи. Досить одного незахищеного контакту з носієм, і вірус стрімко захопить організм.

У підсумку банальна застуда стає смертельною, сил власного імунітету недостатньо, щоб перемогти звичайний нежить. На сьогоднішній день СНІД, ВІЛ неможливо вилікувати повністю. Після зараження у людини є два шляхи: все життя отримувати дорогу медикаментозну терапію або попрощатися з життям через будь-яку хворобу (інфекцію).

  1. Сепсис. Вживання психічно активних речовин відбувається, як правило, не в стерильних лабораторіях. Сумнівні місця проживання, предмети для споживання наркотику провокують зараження крові. Хворий сепсисом має:
  • гнійні висипання на шкірі;
  • знижений кров’яний тиск, високий пульс;
  • слабкість;
  • жар, високу температуру тіла;
  • помутніння розуму;
  • набряклість.
  1. Туберкульоз. Вражає легені.
    1. Наркозалежість значно зменшує опірність організму до різних захворювань і створює сприятливий фон для активізації мікобактерії туберкульозу навіть за умови відсутності зовнішнього зараження. Адже майже кожен з нас має в собі паличку Коха, яка за сприятливих умов може активізуватися. Без належного лікування хвороба пошириться і на інші органи.

    Фатальним є поєднання наркозалежності, ВІЛ та туберкульозу.

  2. Ізоспороз. У тілі здорової людини хвороба не розвивається. Наркозалежний же відчуває гострі симптоми розладу травної системи. Втрата ваги, лихоманка, діарея не зникають при самолікуванні, необхідна медична допомога.
  3. Кандидоз, грибкові захворювання. У хворих порожнина рота, статеві органи покриваються білим нальотом. Хворий відчуває печіння, свербіж в уражених областях. У нормі в мікрофлорі рота, на слизових статевих органів, товстого кишечника присутні мікроорганізми грибків. У того, хто страждає наркоманією, відбувається розмноження цих грибів у великій кількості, що провокує хворобу.
  4. Герпес. Одного разу потрапивши в кров, вірус назавжди залишається в організмі. Через низький рівень здоров’я на обличчі, статевих органах залежного проявляються характерні висипи у вигляді бульбашок з рідиною.
  5. Сальмонельоз. Кишкова інфекція. У залежних захворювання може бути хронічним з наростаючими ускладненнями (набряк головного мозку, захворювання серця).
  6. Токсоплазмоз. Інфекційне захворювання, шлях зараження — неякісні побутові умови, відсутність гігієни. Викликає епілепсію, порушення роботи головного мозку, зниження зору, розлад мови

В основі профілактики наркоманії лежить принцип надання молодим людям альтернативи наркотикам. У житті молоді не повинно бути вакууму, нічим не заповненої душевної порожнечі, бездіяльності. Захопленість молодих людей у будь-якій області знань або мистецтва – один з дійових шляхів нормального психофізичного розвитку. З раннього дитячого віку потрібно виховувати нетерпимість до будь-яких наркотичних речовин. Формувати у підлітків навички аналізу і критичної оцінки інформації, одержаної про наркотики й уміння приймати правильні рішення. Також важливо сформувати всередині суспільства стійку думку про те, що спорт, творчість і захоплення наукою це престижно.

мал.2

Перед тим, як спробувати наркотик, варто задуматися: чи потрібний вам букет хвороб, що передається через голку? На що ви обрікаєте себе, свою сім’ю, своїх майбутніх дітей? Купа витрачених батьківських грошей на наркотики? Жах, що ти відчуєш, коли смерть буде стояти поруч, безпорадно спостерігаючи за тим, як поведуть себе твої м’язи, як твій організм вмирає, а ти нічого не можеш зробити! Навіщо тобі сльози матері на твоїй могилі і скорбота батька? Навіщо себе обрікати? Заради чого?

ХТО ЦЕ ЗУПИНИТЬ?  МИ – ВСІ РАЗОМ!

 

Авторка Людмила СЕМИЛІТ

 Джерела: Інтернет-ресурси