25 травня — Всесвітній день щитовидної залози

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ЯК ПІДТРИМУВАТИ  СВОЄ ЗДОРОВЯ

ГОЛОВНЕ ПРО ЧЕКАП ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Щитоподібна залоза  це невеличкий орган у формі метелика, яка продукує гормони, що впливають на функціонування майже всіх органів та систем в організмі людини.

Як це працює?

Гормони щитоподібної залози також впливають на:

ІНФ_чекап щитоподібної залози-01

Залоза дійсно має значний вплив на здоров’я людини з самого дитинства. Тому часто можемо почути твердження “усі проблеми від щитовидки”.

Як зрозуміти, що з щитоподібною залозою щось не так?

Серед основних симптомів, які свідчать про проблеми з “метеликом здоров’я” і потребують звернення до спеціаліста/ки такі:

ІНФ_чекап щитоподібної залози-02

Якщо ви помітили візуальне збільшення щитоподібної залози (проєкція шиї), також варто звернутися до лікаря/ки. Спеціаліст/ка можуть призначити вам кілька аналізів. Зазвичай першочергово потрібно перевірити тиреотропний гормон (ТТГ) у крові.

Зміна рівня ТТГ у крові може свідчити про патологічні зміни функції залози в сторону зниження або підвищення. При цьому вищий за норму рівень тиреотропного гормону вказує на знижену функцію щитоподібної залози, а нижчий за норму — навпаки на надмірну. 

Кому й коли потрібно перевіряти щитоподібну залозу?

Більший ризик захворіти мають жінки, ніж чоловіки. Також у зоні ризику:

ІНФ_чекап щитоподібної залози-03

Чи потрібно робити УЗД щитоподібної залози?

Американська тиреоїдна асоціація рекомендує проводити УЗД щитоподібної залози, щоб вчасно виявляти вузли та збільшення органу. Частоту діагностики вам може призначити лікар/ка з огляду на результати попереднього обстеження. За виявлення вузлів, доброякісність яких підтверджена біопсією, УЗД зазвичай проводиться кожні 6-18 місяців.

Важливо знати, що на здоров’я щитоподібної залози впливає прийом деяких препаратів (як-от аміодарону, літію, йоду, біотину та інших) та йодовмісних контрастних речовин. А також надмірний стрес, генетична схильність та інфекційні захворювання.

Як підтримати здоров’я щитоподібної залози під час війни?

Перевірена профілактика — вживання йодованої солі та морепродуктів. Людям із груп ризику, зокрема вагітним і жінкам на грудному вигодовуванні, радять приймати додатково 200-250 мкг йоду щоденно. А також, за можливості, уникати стресових ситуацій і дотримуватися збалансованого харчування.

Бережіть себе.

Авторка: Діна Крилова

Джерела

Національна служба охорони здоров’я Великої Британії

Американська тиреоїдна асоціація

Mayo Clinic