24 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ

туб.1ТУБЕРКУЛЬОЗ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається щороку 24 березня, на згадку того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну паличку.

Що потрібно знати про туберкульоз?

Сухоти, тяжкий спадок минулого, повернулися в сучасний світ у формі суперінфекції, проти якої виявилися малоефективними сучасні ліки й вакцини. Від жодної інфекції не помирає стільки людей, скільки від туберкульозу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно у світі занедужують на туберкульоз 10 мли осіб, з яких З млн помирають.

Туберкульоз як захворювання, що уражає людей, відомий з давніх часів. Виразні ознаки кісткового туберкульозу було виявлено в кістяку людини, яка жила-ще в кам’яному віці. Аналогічні зміни виявлялися й у муміфікованих трупах єгиптян, які померли за 2-3 тис. років до нашої ери.

Це інфекційне захворювання спричиняє мікобактерія туберкульозу.

Збудник туберкульозу

Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу. У великої рогатої худоби туберкульоз викликається мікобактерією бичачого типу.

Мікобактерії туберкульозу надзвичайно стійкі у навколишньому середовищі:

  • можуть зберігати життєздатність у вуличній пилюці, на сторінках книг від 3 до 6 місяців;
  • добре витримують короткотермінове нагрівання до +85 °С і охолодження до -200 °С;
  • при температурі (-) 23 °С зберігають життєздатність протягом 7 років;
  • зберігаються у річковій воді до 5 місяців, у грунті – 1-2 роки.
  • під прямим сонячним промінням гине протягом 5 хвилин.

Завдяки  товстій мікробній  оболонці    багато  лікарських  препаратів та дезінфікуючих речовин погано проникають всередину мікобактерії туберкульозу і часто є неефективними в боротьбі зі збудником.

Джерела інфекції та шляхи поширення

Джерелами туберкульозної інфекції є хворі на туберкульоз люди, тварини й птахи. Найбільшу небезпеку для оточуючих становлять хворі на туберкульоз легенів з масивним виділенням бактерій, які за добу можуть із мокротинням виділити мільярд і більше мікробактерій і заразити десятеро й більше людей.

Туберкульоз передається переважно через повітря: під час кашлю й чихання хворий разом з мокротинням і слиною виділяє мікобактерії. Переносниками туберкульозу можуть бути мухи й таргани, а також вживання в їжу м’яса й молока хворих тварин без достатньої термічної обробки.

ІНФ. ТУБ.1.5 png

Туберкульоз легенів починається зазвичай непомітно, і люди тривалий час уважають себе здоровими. Іноді навіть широке ураження легенів з руйнуванням легеневої тканини випадково виявляється під час профілактичної флюорографії. З метою виявлення початкових і прихованих форм туберкульозу проводяться профілактичні обстеження: щорічні туберкулінові проби в дітей і флюорографічні огляди підлітків і дорослих.

Туберкульоз підступний! На ранній, стадії захворювання в «новобранців» немає ні скарг, ні кашлю, ні температури.

Лише в разі подальшого розвитку захворювання хворих мучить сильний біль у грудній клітці й кашель, а на пізніх стадіях — кровохаркання.

Профілактика  туберкульозу

Вакцинація. У деяких країнах вакцина від туберкульозу є обов’язковою для всіх немовлят. На жаль, вона не дає 100%-го захисту від хвороби.

 Харчування. Продукти, багаті на білок (м’ясо, молоко, сир, яйця), тваринні жири (вершкове масло) і вітаміни (овочі та фрукти), за всіх часів використовувалися як для профілактики, так і для. лікування туберкульозу.

Свіже повітря. Найкраще степове або морське — як головна складова профілактики хвороби.

Відмова від тютюнопаління.

Курці в чотири рази частіше, ніж ті, хто не палить, помирають від туберкульозу.

Як лікують туберкульоз

Головний метод лікування — хіміотерапія. Лікування тривале — триває від шести місяців до двох років. Проводиться одночасно чотирма-п’ятьма видами протитуберкульозних препаратів. Головні принципи лікування хвороби — контроль і безперервність. Якщо вживати ліки нерегулярно, лікуватися неповним набором препаратів або завчасно перервати лікування, матимете високий шанс набути лікарсько-стійкої форми туберкульозу. Від неї остаточно виліковують лише 65% хворих.

ІНФ. ТУБ.1.6 png

Туберкульоз – це небезпечна хвороба. Але виконання простих профілактичних заходів, дотримання правил особистої гігієни і ведення здорового способу життя сприятимуть ліквідації цієї страшної хвороби.

                                                                           Людмила СЕМИЛІТ

Джерела: Інтернетресурси