2 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТВЕРЕЗОСТІ І БОРОТЬБИ З АЛКОГОЛІЗМОМ

ШКІДЛИВІСТЬ АЛКОГОЛЮ

Проблема п’янства і алкоголізму для країни – одна із самих актуальних і соціально небезпечних.ІНФ.1

Страшну біду приносить алкоголь: від нього загинуло більше людей, ніж від усіх на Землі війн, голоду…

Не існує людини, у якого відсутній ризик розвитку алкогольної залежності. Будь-хто із нас, переступивши власну безпечну межу, може потрапити в цю жахливу пастку, ім’я якої – хронічний алкоголізм, якщо споживання ними алкоголю придбає небезпечну форму.

Усі знають, що бути алкоголіком, курцем, наркоманом, токсикоманом дуже небезпечно. Але чимало людей вживають алкоголь і не можуть позбавитися від цієї шкідливої звички. Та ні, не звички — хвороби!

Якщо провести широке опитування і запитати пересічних громадян, чи вживають вони алкоголь, то близько 90% людей скажуть, що не шкодить іноді випити пива, вина або чогось міцнішого. Алкоголь, на їхню думку, створює приємний настрій, знімає психічне напруження, приносить полегшення, забуття. Це поширена точка зору.

Проте мало хто усвідомлює, що всі ті, кого алкоголь звів з доброго шляху, спочатку теж дотримувалися таких поглядів.

За ставленням до алкогольних напоїв людей можна розділити на чотири групи: непитущі, питущі, п’яниці та алкоголіки.

Непитущими можна вважати людей, які не вживають будь-яких алкогольних напоїв, принаймні протягом трьох років.

Група питущих включає точно невизначений процент чоловіків і жінок після вісімнадцяти років. Ці люди іноді випивають кухоль пива чи келишок вина або добавляють у чай чарку коньяку чи рому. Але оскільки така людина споживає не більше десяти грамів чистого алкоголю, який здорова печінка може розкласти протягом години, алкоголь не впливає на її вищу нервову діяльність.

Чимало членів групи питущих періодично, а далі й остаточно, потрапляють до групи п’яниць. У той час, коли питущі просто вживають алкоголь, п’яниці п’ють, щоб досягти алкогольної ейфорії.

Чим частіше принагідний п’яниця шукає алкогольного сп’яніння, тим швидше він може стати хронічним п’яницею або алкоголіком.

Що таке алкоголізм?

Алкоголізм (синдром залежності від алкоголю) – це захворювання, викликане тривалим зловживанням спиртними напоями. Воно характеризується формуванням спочатку психічної, а потім і фізичної залежності від алкоголю.

Алкоголь є найбільшою формою речовини, що викликає розвиток залежності, тобто звикання і хворобливої тяги до нього (діагностується як хронічний алкоголізм).

Алкоголь швидко всмоктується в кров, яка розносить його по всьому організму. Найбільшу його частину вбирає мозок. Австрійські вчені провели порівняння головного мозку алкоголіків з мозком здорових людей. Виявлено, що мозок питущих людей містить меншу кількість нервових клітин – нейронів, які виявилися ще й набагато меншими. Кора головного мозку у людей, які п’ють часто, тонша, ніж у здорової людини, звивини згладжені, на місці загиблих клітин утворюються пустоти. У таких людей часто виникають різні запалення периферійних нервів, що призводить до інвалідності.

Навіть незначна кількість алкоголю знижує розумову працездатність на 20-25 %. Отруєні алкоголем нервові клітини не можуть нормально функціонувати. Мозок неспроможний засвоювати нові знання, набувати нового досвіду. Помітно знижується пам’ять, погіршується здатність робити висновки.

Ще однією ознакою є так звані провали пам’яті, коли п’яниця не може пригадати, що було під час його сп’яніння. Ослаблення пам’яті у наступних стадіях алкоголізму переходить у запалення нервів, унаслідок чого можуть терпнути окремі частини тіла, відчуватися судоми в литках, біль або втрата чутливості, тремтіння кінцівок, нічні потіння, безсоння, загальна подразливість, слабість, млявість.

Воля алкоголіка дедалі слабшає, його духовне життя стає примітивним, він втрачає такт у поводженні. Це тягне за собою ускладнення усього життя — розрив шлюбу, труднощі у роботі, часту її зміну, конфлікти із законом тощо.

Зловживання алкоголем – першопричина багатьох психічних розладів. Зміни структури мозку, викликані багаторічною алкогольною інтоксикацією, майже незворотні.

У людей вживання спиртних напоїв  завжди призводить до змін у тканині слизової оболонки шлунка і кишечнику, що викликає запалення,  зміни складу шлункового соку. Розлад травлення спричиняє до спотворення, а потім й втрати смаку, до запорів або проносів і часто закінчується виразковою хворобою шлунку і 12 палої кишки.

Як і багато інших отруйних речовин, алкоголь знешкоджується у печінці. Дослідження останніх років виявили прямий зв’язок між невеликим, але частим вживанням алкоголю і ураженням печінки. Адже клітини печінки з часом не витримують перевантаження і починається жирове переродження їх з утворенням сполучної тканини: жирова дистрофія цього органу розвивається в середньому через 5-10 років. Цей процес – початок цирозу печінки, який спостерігається в 7 разів частіше, ніж у непитущих, та практично невиліковної хвороби – раку. Цироз печінки трапляється у чоловіків втричі частіше, ніж у жінок, і це можна пояснити як наслідок надмірного вживання алкоголю.

Негативно впливає алкоголь і на серце людини, виникають різні функціональні порушення серцево-судинної системи, серцевий м’яз ослаблюється, знижується тонус судин.

Статистика свідчить: у тих, хто вживає алкогольні напої хвороби серцево-судинної системи спостерігаються в 2,5 рази частіше, ніж у непитущих, а інфаркти міокарда – глибокі і обширні. Зловживання алкоголем сприяє виникненню і вкрай несприятливому перебігу гіпертонічної хвороби.

Алкоголь належить до отрут, які згубно діють на все живе. Він отруює не лише організм людини, яка вживає алкоголь, але й становить велику небезпеку для її потомства.

Люди, зловживаючи алкоголем,  можуть стати головним і єдиним винуватцем фізичної і розумової неповноцінності своїх дітей. Особливо небезпечне для здоров’я дітей пияцтво матері. Дія алкоголю під час внутрішнього розвитку затримує ріст плоду. Матері, які вживають навіть невеликі дози спиртного частіше, ніж інші жінки, народжують неповноцінних фізично і психічно дітей. Відомо, що 90% розумово відсталих дітей, які займаються у допоміжних школах та інтернатах – діти або пияків, або алкоголіків.МАЛ.1

У сім’ях, де вживають алкоголь, 38,6% дітей виявляються недорозвиненими і хворими. В таких сім’ях у 2 рази частіше діти народжуються мертвими, а їхня смертність в ранньому віці в 3 рази вища, ніж у сім’ях, де батьки не п’ють.

Проведено експерименти на тваринах: вагітним крільчихам протягом тривалого часу давали малі дози алкоголю. У них загинуло після народження  61% потомства, тоді як у тварин, які не одержували спиртне, загинуло лише 23%.

Діти алкоголіків мають небезпеку самим стати алкоголіками. Вірогідність цього в десять разів більша ніж у дітей неалкоголіків.

  Отже, як це не жорстоко, але слід зробити такий висновок: якщо дівчина стоїть перед проблемою, чи виходити їй заміж за чоловіка, що стає залежним від алкоголю, то краще їй цього не робити — життя піде шкереберть. Крім того, слід зазначити, що алкоголь для молодого організму більш небезпечна отрута, ніж для вже сформованого. Особливо алкогольні напої шкідливі для дівчат, майбутніх матерів.

Встановлено, що підвищена уразливість перед різними тяжкими захворюваннями може передаватися через покоління, проявляється в онуків. Смертельна доза алкоголю для підлітка в 4-5 разів менша, ніж для дорослих.

Алкоголь має здатність притягувати воду. Внаслідок цього клітини речовин, з якими він вступає в сполуку, зневоднюються, перестають дихати і гинуть. Діючи таким чином на білок живого організму, алкоголь викликає його згорання.

Вживання алкоголю сприяє розвитку понад 200 хвороб, інвалідності та ранньої смертності.

Встановлено, що активна форма туберкульозу серед алкоголіків  зустрічається у 28 разів частіше, ніж серед решти.

Найбільше імпотентів серед курців і тих, хто зловживає алкоголем.

Про шкідливість алкоголю свідчить те, як поводять себе водії у стані сп’яніння. Вони становлять небезпеку для інших і для самого себе, оскільки не мають адекватних реакцій і не здатні уникати можливих дорожньо-транспортних пригод. При вмісті у крові водія 0,3-0,9 проміле алкоголю ймовірність аварії у сім разів вища, ніж коли водій тверезий, при вмісті від 1,0 до 1,4 проміле — у 31 раз, а при вмісті понад 1,5 проміле — у 128 разів вища. Кожне 7-е ДТП здійснюється нетверезими водіями.

У стані сп’яніння здійснюється найбільше крадіжок, пограбувань, різних нападів.

 Як позбавитися алкоголізму

МАЛ.2

Єдиний спосіб допомогти людині подолати алкоголізм — привести її до спеціаліста, до наркологічної консультації чи лікарні. І чим скоріше, тим краще. На роботі в алкоголіка починаються проблеми, страждає родина, діти. Жінка часом не зважується признатися, що її чоловік алкоголік. Та алкоголік уже не здатен сам вийти із зачарованого кола. Лише лікування може допомогти. Єдиний ефективний рецепт для пацієнта-алкоголіка — це повна і тривала відмова від спиртного. Отже, лікування ніколи не може навчити такого пацієнта пити в міру. Найменша доза алкоголю веде його знову до рецидиву алкоголізму. Алкоголізм це дійсно хвороба, і пацієнт мусить признатися сам собі, що він хвора людина, і тому зобов’язаний виконувати певні лікарські рекомендації.

Практика свідчить: мало лікувати самого алкоголіка – треба звернути увагу на всю його сім’ю, і перш за все на дітей. Якщо лікування пройде успішно, в сім’ю повернеться спокійна обстановка, турбота про дітей, такі необхідні для їхнього нормального розвитку.

Як хворий на цукровий діабет повинен дотримуватися дієти без жодної грудочки цукру, так і алкоголік має свою дієту – без жодної краплі спиртного.

То ж перш ніж випити «за здоров’я» – подумайте, яким воно буде після вживання алкоголю.

Авторка Людмила СЕМИЛІТ

Джерела: мережа Інтернет