1 березня – Всесвітній день імунітету

1 березня — Всесвітній день імунітету

мал.1

Щорічно 1 березня відзначається «Всесвітній день імунітету», який відзначається за ініціативи Всесвітньої Організації Охорони здоров’я з 2002 року.

Імунітет — це здатність організму захищатися та знищувати клітини, що генетичне відрізняються від власних, нехай то буде чужа клітина чи клітина свого тіла, яка змінилася генетичне.

 Імунна система здатна навчатися: вона аналізує свій досвід, запам’ятовує його і передає наступним поколінням клітин, які оновлюються в середньому кожні 7 днів. Оскільки її тканини дуже активні і безпосередньо беруть участь у процесі передачі інформації, вони часто піддаються впливу енергії, що може змінити саму клітину на генетичному рівні.

Тільки 10% людей мають потужний імунітет, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10% мають вроджений імунодефіцит, що робить їх абсолютно беззахисними перед будь-якою інфекцією. 80% людей мають імунітет, який  залежить від соціальних умов і способу життя. Окрім того необхідно розуміти, що 80% імунної системи знаходиться у кишковику. А це значить – все, що ми їмо, або послаблює, або підсилює невидимих захисників організму. Біфідо- та лактобактерії, які містяться в кисломолочних продуктах мають високу антагоністичну активність проти широкого спектра патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів травного тракту та пригнічують розвиток хвороботворних мікробів.

імун.1.1

Імунна система відповідає за два важливі процеси:

– заміну змінених або пошкоджених клітин різних органів тіла;

– захист від проникнення різного роду чужорідних агентів.

Таким чином  здійснюється захист від інфекцій, від пухлин   і забезпечується генетична стабільність організму.

Найбільшу напругу для імунної системи завдає інфекція, яку вона не здатна побороти. Ніколи не ігноруйте такі симптоми як: лихоманка, нічна пітливість, збільшення лімфатичних вузлів. Дотримуйтесь гігієни порожнини рота, вчасно лікуйте пошкоджені зуби. Періодично проходьте медогляд і обов’язково лікуйте виявлені захворювання, щоб імунітет ще більше не ослабився під дією тієї чи іншої інфекції.

Неконтрольоване вживання антибіотиків, без призначення лікаря, також дуже ослаблює імунну систему і може призвести до появи грибкових захворювань.

Деякі групи ліків пригнічують імунітет. До них належать:

  • препарати, які застосовують при хіміотерапії раку;
  • препарати, які запобігають відторгненню тканин у людей, яким були пересаджені органи і тканини;
  • гормональні препарати (кортикостероїди та стероїди – кортизон, преднізолон та інші).

Небезпеку для імунної системи приносять переливання крові через стресовий вплив білків несумісних із Вашим організмом.

Значно ослаблюється імунітет під дією іонізуючої радіації

Всі хімічні речовини, які сприяють виникненню онкологічних захворювань, відповідно наносять шкоду і імунній системі.

Всім людям потрібно пам’ятати наскільки важливий захист і підтримка вашої особистої імунної системи.

імун.мал.2

Уникайте поліненасичених рослинних олій, вживайте менше білків тваринного походження, зведіть до мінімуму вживання молока та молокопродуктів, особливо якщо Ви схильні до алергій. До свого раціону постійно включайте продукти і трави які зміцнюють імунітет. Це — ехінацея пурпурова, алое, часник, лимони, астрагал, лакричник, радіола рожева та інші.

1.Куркума
Це яскрава жовта спеція із сильним ароматом і гіркуватим смаком, схожа на корінь імбиру. Отримують її з кореневища рослини куркума. Упродовж тисячоліть вона використовується в індійській і китайській традиційній медицині. Наукові дослідження 1970-х років підтвердили її сильну протизапальну, противірусну, болезаспокійливу, антимікробну і протиракову дію.

2.Гарбузове насіння

Гарбузові насінини містять багато поживних речовин — від магнію й марганцю до міді, цинку й білка. Їх вживання має багато користі для організму: підтримка здорового імунітету, зростання й ділення клітин, нормалізація сну та настрою, здоров’я очей і шкіри, регуляція інсуліну й чоловічої статевої функції.

3.Броколі
Це джерело фітонутрієнтів, глюкозинолатів, флавоноїдів та інших зміцнюючих здоров’я антиоксидантних і протиракових з’єднань.
Одним із з’єднань у броколі, відомим своєю протираковою дією, є сульфорафан — натуральна органічна сірка, яка підтримує нормальну функцію й ділення клітин і запобігає розвитку раку.

4.Ферментовані продукти

Збереження здорової мікрофлори кишківника є одним із найважливіших завдань на шляху підтримки здорової імунної відповіді організму – адже 70-80% клітин, що складають імунну систему, перебувають у нашому кишківнику. Отже, ферментовані продукти для кишківника — це головний каталізатор потужного захисту від більшості хвороб. Корисні бактерії у ферментованих продуктах можуть пригнічувати рак товстої кишки, але також здатні перешкоджати раку молочної залози, печінки, тонкого кишківника та інших органів. Квашена капуста, солоні огірки, кефір — ці продукти варто включати у свій щоденний раціон.

5.Часник
Часник є одним із кращих продуктів, які підвищують імунітет. Це засіб проти грибкових інфекцій, бактерій і вірусів. Він містить більше 100 біологічно корисних хімічних речовин, які знижують рівень холестерину і знищують віруси. Часник можна вживати у вареному або сирому вигляді.

мал.2.3

Молода наука психонейроімунологія підтверджує взаємозв’язок розуму, нервової та імунної системи. В більшості випадків ці зв’язки є хімічними та здійснюються за участю малих білкових молекул, які служать передавачами міжклітинної інформації. Тому такі емоційні стани, як горе чи депресія можуть розладнати імунітет, а такі як  любов може підсилити його.

Важкі фізичні навантаження, особливо у ранкові години, знижують опірність організму до інфекції, так як сповільнюють вироблення лімфоцитів. Надлишкове вживання цукру пригнічує імунну систему, знижуючи активність антитіл, які борються з інфекціями.

У звичайному листковому чаї міститься речовина L-теанин, яка в 5 разів підвищує опірність клітин імунної системи.

Сміх краще будь-яких ліків допомагають зняти біль та зцілюють від багатьох хвороб. Під час сміху виробляється серотонін — гормон радості, який стимулює імунну систему і покращує її здатність до опору.

Шанс підтримати та підсилити особистий імунітет є майже у кожної людини, було б лише бажання, сила волі і мужність, щоб здійснити певні дії на шляху до оздоровлення.

                                                                                 Семиліт Л.М.