СНІД – БУДЬТЕ ПИЛЬНІ

мал.1

Всесві́тній день боротьби́ зі СНІДом вперше відзначався  1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

І з того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно.

”Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це можливість дізнатися факти про ВІЛ-інфекцію та втілити знання в практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти і усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ – вони можуть за допомогою цих знань піклуватися про власне здоров’я і здоров’я інших і допомогти тим, хто живе з ВІЛ “, – повідомляють в українському представництві UNAIDS.

ВІЛ-інфекція становить загрозу для особистої, громадської та державної безпеки, а також для існування людства. Підкреслюється необхідність захисту прав і законних інтересів населення та проведення своєчасних ефективних профілактичних заходів.

За оцінками ЮНЕЙДС,  у світі вже нараховується близько 40 млн. заражених осіб, з них 35,7 мільйона осіб у віці від 15 до 49 років інфіковані ВІЛ, з них 26 мільйонів – працюючі люди, до 1 млн. хворих на СНІД. Рівень інфікування населення BIЛ продовжує зростати.

Україна продовжує займати одне з провідних місць за темпами зростання епідемії ВІЛ/СНІД. Проблеми ВІЛ/СНІДу є не тільки медичними, а головним чином соціальними і духовними.

Епідситуація щодо захворюваності на ВІЛ-СНІД в Черкаській області залишається напруженою. З моменту реєстрації першого випадку ВІЛ-інфекції в області, станом на 01.07.2019 року, офіційно зареєстровано 8 394 випадки ВІЛ-інфекції, в т.ч.1 152 дитини, з них 3 130 хворих на СНІД. Померли від СНІДу       1 211 особи. 92% ВІЛ-інфікованих – особи дітородного та працездатного віку.

 

ВІЛ – інфекція –  це довготривале інфекційне захворювання, яке розвивається в результаті інфікування вірусом імунодефіциту людини і характеризується прогресуючим ураженням імунної системи людини, що проявляється вторинними інфекціями, пухлинами та іншими патологічними проявами.

Перші хворі на СНІД були зареєстровані в США в 1981 році. Збудника захворювання, що призводить до тяжких порушень функції імунної системи було відкрито у 1983 році ученими із Франції і США – Галло і Монтаньє, які незалежно один від одного знайшли його в крові хворих, померлих від СНІДу. ВІЛ  передається тільки від людини до людини.

Потрапляючи в організм, ВІЛ дуже швидко проникає в клітини крові – лімфоцити. Нові копії вірусу виходять з ураженої клітини, розповсюджуються в організмі, вбудовуються в інші клітини, вражають їх і починають відтворювання нових копій.

У рідкому середовищі при температурі 23-27°С вірус зберігає активність протягом 15 днів, при 36-37°С – 11 днів.

У крові, призначеній для переливання, вірус переживає роки, а в замороженій плазмі його активність зберігається до 10 років.

ВІЛ швидко гине при застосуванні дезінфікуючих засобів, ультрафіолетового опромінювання; при нагріванні вище 56°С втрачає активність через 30 хв.

Збільшення лімфатичних вузлів є однією з ранніх ознак ВІЛ – інфекції. Лімфатичні вузли розміром з горошину і більше, як правило, не турбують людину. Збільшення лімфатичних вузлів не пов’язано з гострими захворюваннями і зберігається протягом 3-х місяців і більше.

Збільшення розмірів печінки і селезінки часто спостерігаються у людей з ВІЛ – інфекцією. Виражене збільшення розмірів цих органів може призводити до збільшення розмірів живота людини.Збільшення печінки, пов’язане  з ВІЛ – інфекцією, як правило,  не супроводжується появою жовтого забарвлення шкіри і склер.

У дітей часто спостерігається порушення темпів фізичного розвитку (сповільнюються темпи збільшення маси тіла і зросту).

Порушення фізичного розвитку при прогресуванні ВІЛ – інфекції призводить до  розвитку синдрому виснаження, для якого характерна втрата більше 10 % маси тіла, підвищення температури тіла і діарея протягом 30 днів і більше.

Одним з проявів ВІЛ – інфекції є поява пухлин (Саркома Капоші, злоякісні лімфоми або лімфосаркоми).

Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре   протягом багатьох років і навіть не знати, що вона інфікована. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливою  для багатьох інфекційних хвороб.

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:

  • незахищений (без презерватива) проникаючий статевий акт;
  • спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію (ін’єкційними наркоманами);
  • переливання нетестованої крові та її компонентів;
  • використання нестерильних інструментів для манікюру, татуювання та пірсингу;
  • використання чужих станків для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові;
  • передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю.

Іншими словами, ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко, але не через інші рідини організму (такі як слюна, піт, сльози, сеча і фекалії).

Уникнути зараження ВІЛ-інфекцією можна.  Для цього важливо пам’ятати, що це пов’язано з поведінкою людини.

Понизити ризик зараження ВІЛ допоможе:

  • наявність постійного статевого партнера;
  • уникнення випадкових статевих зв’язків (при будь-яких випадкових статевих контактах необхідно використовувати презервативи). Це убереже не тільки від ВІЛ, але також і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, гепатитів В і С;
  • використання індивідуальних шприців, голок і посуду для розчину, якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків;
  • використовувана донорська кров повинна бути обов’язково протестована на ВІЛ;
  • для ВІЛ-позитивної матері, що годує (тільки після консультації у фахівця) застосування штучного вигодовування дитини.
  • Є дуже простий і доступний спосіб зберегти здоров’я собі та своєму партнеру – це безпечний секс.

Безпечний секс – це секс, при якому виключено потрапляння в організм чужої крові, сперми або піхвових виділень.  Безпечний секс – це самий надійний спосіб профілактики ВІЛ/СНІДу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. До того ж, це зручний і безпечний метод планування сім’ї, оскільки використання презерватива вирішує ще одну важливу проблему – запобігання небажаної вагітності.

 

Для визначення свого ВІЛ-статусу у м.Черкаси можна звернутися  до обласного Центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД, або до кабінету «Довіра», що розташований у приміщенні КНП «Перший Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» (Перша міська поліклініка), або до сімейного лікаря за місцем проживання. Там можна отримати консультації кваліфікованих фахівців з усіх питань, пов’язаних з наркоманією, ВІЛ/СНІДом та інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), і при бажанні здати аналізи крові на ВІЛ або обстежитись «швидкими» тестами.

Важливо знати, ВІЛ-інфекція – не вирок, при сучасних можливостях противірусної терапії можна добре себе почувати і не становити загрози для оточуючих, але за умови регулярного щоденного прийому антиретровірусних лікарських засобів, які до того ж видають безкоштовно.

 

Семиліт Л.М.