Як попередити виникнення рецидивів хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, правила та методи лікування і профілактики

На сьогоднішній день ми зіштовхнулись з такою проблемою, як почастішання виникнення захворювань на панкреатити, холецистити, гастродуоденіти, гастроезофагальні рефлексні хвороби, виразкові хвороби, а особливо насторожує те, що в порівнянні навіть з минулим роком почастішали випадки виникнення ускладнень цих захворювань, такі як кровотечі з виразок шлунку і дванадцятипалої кишки та перфорації, навіть у людей, які були в минулому проліковані та попереджені про профілактику рецидивів виникнення захворювання та ускладнень. Також вікова категорія таких хворих на жаль молодшає.

Які ж причини виникнення цих захворювань?

  1. Хелікобактерна інфекція, що за нашими спостереженнями на сьогоднішній день виявляється майже у кожного другого обстеженого нами хворого.

H.pill. – це досить небезпечна бактерія, яка єдина пристосувалась жити в такому агресивному середовищі, та викликає запалення слизової, ерозії, вирази та навіть передракові стани.

Виявлення цієї бактерії обов’язково потребує лікування спеціально розробленими схемами, які для кожного хворого підбираються індивідуально в залежності від стану та анамнезу захворювання.

  1. НПВС-асоційовані гастрити, езофагіти, гастродуоденіти та виразки. Це категорія хворих, які постійно, або тривалий час приймають не стероїдні протизапальні препарати. До цієї групи відносяться хворі з серцево-судинними захворюваннями, які постійно приймають кроворозріджуючі препарати (НПВС-група); післяопераційні хворі, які приймають знеболюючі з групи НПВС; люди із захворюваннями опорно-рухового апарату, які також не можуть обійтись без НПВС; ревматоїдні захворювання, які лікуються цією ж групою препаратів. Консультуючи таких пацієнтів, ми доводимо до їх відома, що ця група препаратів досить агресивно діє на шлунково-кишковий тракт, та призводить до виникнення НПВС-асоційованих станів, а тому наголошуємо хворим, що слід захищати шлунково-кишковий тракт ліками, які попереджують виникненню ускладнень.
  2. Стресові гастроезофагальні рефлексні хвороби, гастродуоденіти, виразки, холецисто-панкреатити. У хворих, в яких не виявлено хелікобактерної інфекції, вони не приймали НПВС, але мали в недалекому минулому стресову ситуацію на фоні якої виникли гасродуоденіти, панкреатити чи виразкові захворювання, також підлягають лікуванню та майбутній профілактиці виникненню таких станів.
  3. Якість харчування. В зв’язку з досить широким асортиментом продуктів різної категорії, в які додають велику кількість барвників, консервантів, смакових підсилювачів, спецій, канцерогенних складових (Е) і т. д. – за рахунок впливу цих речовин на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту почастішали захворювання на гастродуоденіти, панкреатити, езофагіти. А особливо лякає те, що і вікова категорія таких хворих молодшає. На сьогоднішній день не рідкість виявлення в 6 річному віці – вже хронічного холецисто-панкреатиту, в 10 річному віці – хронічного гастродуоденіту, а в 15 річному віці навіть виразкову хворобу шлунку, чи дванадцятипалої кишки.

Загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту має переважно сезонний характер. В осінньо-весінній період стан, як правило, погіршується, тому щоб запобігти загострення хронічних захворювань, а особливо попередити ускладнення, ми рекомендуємо проводити профілактику. На сьогоднішній день є досить широкий вибір медикаментів, які допомагають хворим уникнути рецидивів.

Ми, як фахівці свого профілю, радимо людям у яких з’явились такі скарги, як: печія, гіркота, нудота, блювання, болі в області епігастрію, блідість шкіри, темний кал – не зволікати та не займатись самолікуванням, а одразу звертатись до лікарів, для уникнення виникнення невідкладних станів. Чим раніше розпочате лікування, тим менше ризик виникнення ускладнень.

На жаль великою проблемою є також як і не вчасне звернення хворого, так і не дотримання терміну призначеного лікування, тобто з покращенням самопочуття хворий самостійно припиняє призначене лікування та залишається недолікованим, а також не дотримується рекомендацій щодо профілактики рецидиву, які лікарі пояснюють хворим при виписці зі стаціонару, чи при амбулаторному лікуванні.

Ще однією проблемою є те, що хворі займаються самолікуванням, оскільки по засобам масової інформації чи не кожна друга реклама про лікарський засіб і спосіб його застосування, та хворі не зважають на те, що в кінці кожної реклами радять перед застосуванням препарату обов’язково порадитись з лікарем, до речі як і в кінці кожної інструкції до будь-якого препарату є така вказівка. Також люди користуються порадами знайомих та друзів що до підбору ліків, не розуміючи, що кожен хворий є індивідуальним організмом, та методи лікування для кожного хворого підбираються індивідуально лікуючим лікарем, враховуючи тяжкість стану, анамнезу хвороби, етіологію виникнення, а також супутні захворювання з боку інших органів та систем.

Також люди перестали лікуватись вчасно та повноцінно, оскільки ціни на медикаменти є досить високими, але на сьогоднішній день є досить великий вибір препаратів і ми намагаємось підібрати хворому такі ліки, щоб він мав можливість пролікуватись, та в майбутньому підтримувати своє здоров’я.

Дуже часто хворі запитують в аптеці поради у фармацевта, щодо підбору препарату, що є категорично не правильним, оскільки фармацевт – це не лікуючий лікар, тому він не несе відповідальність за здоров’я пацієнта та не має право призначати лікування – це є також одна із проблем, що ускладнює подальше лікування хворого при зверненні в лікувальний заклад.

Отже, ми як лікарі-гастроентерологи, враховуючи всі ці фактори, в цілях покращення здоров’я населення хочемо порадити хворим: по перше – при виникненні вище вказаних симптомів захворювання не зволікати та одразу звертатись до лікаря, щоб уникнути ускладнень, по друге – дотримуватись призначеного лікування, а особливо його термінів та рекомендацій щодо методів вчасної профілактики, по трете – не займатись самолікуванням, адже це ускладнює подальший підбір препаратів, а також слідкувати за якістю свого харчування,а особливо за харчуванням своїх дітей.
Будьте здорові!

Лікар гастроентеролог-дієтолог
Гастроентерологічного відділення
КНП «ПЧМЛ» ЧМР
Загородня Лілія Василівна