Вірусна пневмонія: симптоми і лікування у дорослих і дітей

2 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

Зміст:

 1. Причини розвитку вірусної пневмонії
 2. Вірусна пневмонія – наслідок грипу
 3. Лікування вірусної пневмонії на тлі свинячого грипу
 4. Вірусна пневмонія на фоні парагрипу
 5. Цитомегаловірусна пневмонія
 6. Загальні принципи лікування вірусної пневмонії
 7. Профілактичні заходи

Пневмонія (запалення легенів) – досить небезпечне захворювання, яке за статистикою найчастіше стає причиною смерті в дитячому  та  дорослому віці. У медицині розрізняють три типи цього захворювання – бактеріальний, грибковий і вірусний. У даній статті мова йтиме саме про вірусну пневмонію, яка лікарями розглядається як найбільш важкий вид захворювання.

  Причини розвитку вірусної пневмонії

Респіраторні віруси завдають величезної шкоди суспільству. У США більше половини гострих захворювань, пов’язаних з втратою працездатності, спричиненою респіраторними вірусами. Спектр викликаних ними захворювань вельми широкий – від звичайної застуди до небезпечної для життя пневмонії. Віруси викликають інфекційне ураження нижніх дихальних шляхів переважно двох типів: трахеобронхіт і пневмонія. Віруси – головна причина розвитку пневмонії в дитячому віці і у людей старше 65 років, особливо хворих на хронічні обструктивні легеневі захворювання та   серцево-легеневі розлади. Пов’язано це з тим, що імунітет у них слабкий, організм сприйнятливий до будь-якої інфекції. З цієї ж причини вірусна пневмонія небезпечна і для вагітних жінок, тим більше, що розвиток захворювання може призвести до викидня на ранніх термінах і до передчасних пологів на більш пізніх, та навіть і до загибелі матері та плоду. У більшості випадків вірусна пневмонія має легкий перебіг і її лікування триває всього три тижні, але це ж саме захворювання може мати тяжкий перебіг і призводити до смертельного завершення.

Віруси відповідальні лише за 5-15% придбаних пневмоній. Хоча найчастіше ці небактеріальні інфекції є короткочасними, сезонними захворюваннями, їх здатність викликати дихальну недостатність і навіть смерть добре відома. Оскільки для більшості цих пневмоній не існує специфічного лікування, основна увага повинна бути спрямована на профілактику грипу та ГРВІ, виявлення причинного агента і на підтримуючу терапію.
Вірусна інфекція дихальних шляхів виникає зазвичай як епідемія в загальній популяції або в невеликих колективах (школярі, призовники в армію). Однак спостерігаються і поодинокі  випадків захворювання, як серед здорових, так і серед імунодефіцитних осіб.

Причини:
Вірусну пневмонію  можуть викликати цілий ряд вірусів. До таких належать:

 • вірус парагрипу (у дітей);
 • аденовіруси;
 • вірус грипу А і В;

Рідше:

 • вірус простого герпесу (частіше у новонароджених);
 • вірус вітряної віспи;
 • вірус кору;
 • цитомегаловірус (частіше у людей зі зниженим імунітетом);

До цих пір не з’ясовано, яким чином віруси починають свою «діяльність» в легенях, але очевидно, що після інфікування легені починають чинити опір збуднику, що  провокує розвиток запального процесу в легенях. Запальний процес   перешкоджає надходженню кисню в легені – це і викликає яскраво виражені симптоми захворювання.

Зверніть увагу: віруси передаються від людини до людини при чханні, кашлі або зіткненні з контактною поверхнею.

Вірусна пневмонія – наслідок грипу

Однією з основних причин розвитку вірусної пневмонії є грип типу А і В. Особливу небезпеку становить собою грип А H1N1 – так званий, свинячий або Каліфорнійський грип. Назву свою  захворювання отримало не тому, що люди заражаються від свиней, а тому що ці тварини теж хворіють таким захворюванням.


Симптоми свинячого грипу (типу А H1N1):

 • гострий  початок захворювання – ще з ранку людина відчуває себе відмінно, ввечері – лягає в ліжко;
 • підвищення температури тіла до критичних показників – 38,5 -40 градусів;
 • сильний головний біль;
 • важке сприйняття будь-якого шуму і руху, неадекватна реакція на світло;
 • сухий «гавкаючий»кашель;
 • нестача повітря, відчуття стискання легенів – інтенсивний біль за грудиною;
 • сильна слабкість, ломота у всьому тілі.        

Зверніть увагу: при розвитку свинячого грипу, на тлі найсильнішої інтоксикації, у хворого може початися блювання. Але зате вкрай рідко грип А (H1N1) супроводжується нежиттю і кон’юнктивітом.

Вірусна пневмонія на фоні свинячого грипу – це його ускладнення, коли віруси проникають в дихальні шляхи і викликають стрімко прогресуючий запальний процес. Саме це захворювання є причиною смерті хворих, а зовсім не грип, як думає більшість людей.

Симптоми вірусної пневмонії на тлі свинячого грипу:

 • біль в грудях, кашель – в перші години захворювання сухий, пізніше переходить в нападоподібний  з виділенням мокротиння, задишка;
 • лихоманка і озноб на тлі високої температури тіла;
 • сильний стискаючий головний біль,  може носити нападоподібний характер;
 • об’єктивні  зміни мінімальні (хрипи і притуплення перкуторного звуку лікарі виявляють  рідко).
 • загальна слабкість – деякі хворі не мають сил навіть встати з ліжка і дійти до туалету;
 • часто шлунково-кишкові розлади: нудота, діарея (непостійні).

Зверніть увагу: вірусна пневмонія на фоні свинячого грипу завжди розвивається стрімко і якщо не буде надана медична допомога, то смерть хворого може наступити в перші кілька годин захворювання.

Лікування вірусної пневмонії на тлі свинячого грипу

 • Важливо: найголовніше – не займатися самолікуванням! При появі перших симптомів (підвищення температури і раптова слабкість) відразу ж звертатися до лікаря – доцільно саме викликати фахівця додому.
 • Ніякі антибіотики  (антибактеріальні засоби) впоратися з даним захворюванням не допоможуть – лікар повинен підібрати специфічні противірусні препарати.

Зверніть увагу: лікування вірусної пневмонії народними засобами на тлі свинячого грипу – неможливе. Не варто ризикувати власним життям і намагатися лікуватися липовим чаєм, малиною, прополісом, ромашкою   і іншими відомими засобами. В результаті такого самолікування хворі потрапляють до фахівців вже у важкому стані, коли вже доцільно застосовувати тільки реанімаційні заходи. І така легковажність може закінчитися сумно – смерть від вірусної пневмонії на тлі свинячого грипу може наступити протягом декількох годин після початку розвитку захворювання.

Щоб швидко відрізнити гостре респіраторне захворювання від грипу, варто знати конкретні прояви симптомів. У цьому допоможе розібратися наведена нижче таблиця:

Симптоми

Застуда

Грип

температура іноді, зазвича – не висока у більшості випадків, висока (38-39С °, особливо у маленьких дітей), триває 3-4 дні
головний біль іноді часто
інші болі не сильні часто, сильні
слабкість, млявість іноді Часто, може тривати 2-3 тижні.
важкий стан, виснаження ніколи Часто, особливо на початку захворювання
закладений ніс часто іноді
чхання часто іноді
біль в горлі часто іноді
дискомфорт у грудях від легкого до помірного часто, буває сильним
кашель Рідко, вологий Сухий «гавкаючий» кашель
ускладнення синусит, запалення середнього вуха синусит, бронхіт, запалення середнього вуха, пневмонія, м.б. небезпечною для життя
профілактика часто мийте руки, уникайте контакту з хворими на застуду часто мийте руки, уникайте контакту з хворими на грип, зробіть щеплення від сезонного грипу, проконсультуйтеся з лікарем про противірусні препарати
лікування антигістамінні, протинабрякові, протизапальні препарати антигістамінні, протинабрякові, анальгетики, противірусні в перші 48 годин після розвитку симптомів. Ефективні засоби як проти застуди, так і проти грипу призначить  лікар.

 

Вірусна пневмонія на фоні парагрипу

За статистикою парагрип є другою за частотою причиною розвитку даного захворювання. Примітно, що пневмонія вірусної етіології на тлі парагрипу має дуже короткий інкубаційний період – від 1 до 5 днів, а у дітей до 5 років він може скласти всього 24 години.

Найбільшу небезпеку становить собою парагрип 3 типу. Симптоми його яскраво виражені, що дає можливість ранньої діагностики. До перших ознак парагрипу 3 типу відносяться:

 • висока температура;
 • кашель;
 • нежить;
 • дихання «зі свистом»;
 • хрипи на тлі задишки.

А коли з’являються ознаки вірусної пневмонії, то вони являють собою симптоми застуди – у хворих з’являється сильний риніт (нежить) і кон’юнктивіт.

Цитомегаловірусна пневмонія

Запалення легенів може розвинутися на тлі цитомегаловірусної інфекції, але не у кожної людини. Для цього необхідно, щоб «зійшлися» декілька чинників – наприклад, у хворого з діагностованим цитомегаловірусом є СНІД або була проведена трансплантація органів, хіміотерапія,  тобто існує недостатній імунний захист – імунодефіцит.

Зверніть увагу: у більшості людей цитомегаловірусна інфекція має безсимптомний перебіг і без ускладнень. Але ризик розвитку вірусної пневмонії залишається дуже високим, тому потрібно вживати профілактичні заходи для попередження такого результату.

Лікування цитомегаловірусної пневмонії полягає в призначенні специфічних противірусних препаратів, але тільки під контролем лікаря.

 

Загальні принципи лікування вірусної пневмонії

Мета терапії при даному захворюванні: боротьба з симптомами інфекції, підвищення і зміцнення імунітету, позбавлення організму від інфекції. Як правило, лікарі призначають:

 • суворий постільний режим під час усього гарячкового періоду.
 • специфічні противірусні лікарські препарати;
 • курс кортикостероїдних препаратів;
 • симптоматичну терапію (лікарські препарати від кашлю – підбираються з урахуванням його характеру і наявних протипоказань у пацієнта, жарознижувальні засоби)
 • Повноцінне харчування (рідке, легкою їжею на початку хвороби, потім підвищення енергетичної цінності їжі та її вітамінізація) і якісний відпочинок   – це допоможе організму накопичити сили і швидше впоратися з інфекцією.
 • Рясне пиття – це допоможе розрідити мокротиння і прискорить її вихід з дихальних шляхів, зменшить інтоксикацію;
 • Терапія киснем – допоможе організму впоратися з тимчасовим кисневим  голодуванням і запобіжить розвитку ціанозу.

Зверніть увагу: якщо вчасно звернутися за медичною допомогою, чітко дотримуватися всіх рекомендацій і призначення фахівців, то вірусна пневмонія буде вилікувана за 10-20 днів (точні терміни залежать від загального стану здоров’я хворого і тяжкості перебігу захворювання). Якщо ж вірусна пневмонія була діагностована не відразу, лікування було призначено неправильне, то можливий розвиток серцевої і дихальної недостатності.

Профілактичні заходи

Так як вірусна пневмонія найчастіше є ускладненням інфекційних захворювань, то слід знати, як проводити профілактику стандартної патології.

Профілактика грипу в період активації вірусу:

 • уникати знаходження в багатолюдних місцях;
 • після відвідування вулиці і різних установ обов’язково потрібно вимити руки з милом, промити носові ходи сольовим розчином;
 • не варто на вулиці і в громадських місцях чіпати себе за обличчя (губи / очі / ніс), припиніть гризти олівці / ручки, протирайте періодично гаджети (мобільні телефони, планшети, клавіатуру та мишку комп’ютера) дезінфікуючими серветками – на всіх поверхнях можуть осісти віруси.

Ніякі імуномодулятори та інші лікарські препарати в рамках профілактики грипу приймати самостійно не можна – їх повинен призначити лікар.

профілактика грипу

Під час останніх епідемій грипу була відзначена висока агресивність вірусів. Збільшення серед населення частки людей похилого віку, а також хворих з хронічними легеневими захворюваннями, такими як ХОЗЛ, змушує проявляти велику пильність і активність щодо профілактики грипу.

Зверніть увагу: найнадійнішим способом запобігти зараженню вірусом грипу, що тягне за собою розвиток вірусної пневмонії, вважається вакцинація. Протигрипозна вакцина ефективна стосовно вірусів грипу А і В. Але її слід робити до того, як починається масове захворювання інфекцією.

Групи високого ризику щодо захворюваності на грип, яким рекомендована вакцинація:

 1. Дорослі та діти з хронічними серцево-легеневими захворюваннями;
 2. Колективи будинків дитини, дитячих садків та інших дитячих установ;
 3. Здорові дорослі старші 65 років;                                              
 4. Дорослі та діти з хронічними метаболічними захворюваннями (цукровий діабет, ниркова недостатність, анемія, імуносупресивний стан, бронхіальна астма);
 5. Медичний персонал, що контактує з хворими високого ризику.

Багато хто вважає, що від вірусу грипу врятує медична маска – це тільки частково правда, тому що віруси настільки малі, що можуть проникати навіть через пори. Лікарі рекомендують одягати медичну маску при перебуванні в установах, в квартирі, де перебуває хворий на грип та ГРВІ, а ось на вулиці її краще зняти – шанс заразитися грипом на свіжому повітрі мінімальний.

У всіх інших випадках профілактикою розвитку вірусної пневмонії буде дотримання елементарних правил:

 • своєчасне лікування всіх інфекційних і запальних процесів в організмі;
 • періодичний прийом імуномодуляторів і вітамінних комплексів за призначенням лікаря;
 • регулярне відвідування лікаря і проходження профілактичного огляду;
 • своєчасне звернення за медичною допомогою при появі перших симптомів.

Зверніть увагу: Вірусна пневмонія – підступне захворювання, яке починається дуже м’яко і з неінтенсивними симптомами, але вже через кілька годин може стати   загрозою для життя хворого. Тільки своєчасне звернення до лікарів, виконання всіх призначень і рекомендацій допоможе перенести захворювання  без будь-яких ускладнень.

Текст підготували завідувач пульмонологічного
відділення КНП «Перша Черкаська міська лікарня»
ЧМР, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук,
головний позаштатний пульмонолог ДОЗ та МП ЧМР
Лисенко А. О. та фельдшер із санітарної освіти Л.М.Семиліт