ДЕПРЕСІЯ. ДАВАЙ ПОГОВОРИМО…

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗДОРОВЯ 7 КВІТНЯ

ДЕПРЕСІЯ. ДАВАЙ ПОГОВОРИМО…

 

ДЕПРЕСІЯ – ТИ ХТО?

Є речі, які важливі для кожного з нас. Це може бути сім’я, робота, друзі, хобі. Важливі й цікаві для нас речі піднімають нам настрій, допомагають справлятись з труднощами. До речі, перемогти себе і справитись з труднощами може бути дуже нелегко. Але та задоволеність собою, яку ми отримуємо в результаті – ось саме те, що допомагає нам рухатись далі.

Так от, що таке депресія? Депресія – це психічний стан, який заважає нам цікавитися тим, без чого раніше ми не могли жити, позбавляє нас бажання справлятися з труднощами та добиватися власних цілей у житті. Депресія впливає на здатність успішно працювати, вчитися, вести домашні справи. Це психічне порушення позбавляє людину можливості нормально функціонувати і може навіть призвести до самогубства (приблизно 800 тисяч на рiк).

Депресію як правило викликає якась ситуація. Депресивний стан виступає як психологічний захист.

У звичайному житті все це виглядає досить сумно. Люди, які перебувають у цьому жалюгідному стані, навіть не намагаються зрозуміти природу його походження. Не намагаються допомогти собі, а лише чекають. Чекають, коли вона сама минеться.

Депресiя переважно буває у жiнок, нерiдко її дiагностують у дiтей i пiдлiткiв у вiцi до 15 рокiв. До 20 відсотків породіль перебуває в післяпологовій депресії. Крім того, ризик виникнення цього порушення може зростати через економічні негаразди, безробіття, стихійні лиха і конфлікти.

На депресію страждає понад 322 мiльйони людей, вiд тривожного неврозу – ще 264 мiльйони.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) звертає увагу на стрімке поширення цього захворювання: з 2005 по 2015 рік кількість випадків депресії у всьому світі зросла на 18 відсотків.

Депресія поширена у всіх регіонах світу, зокрема, в Україні на депресію страждає 6,3 % населення (майже 3 мiльйони осiб!), а трохи бiльш нiж 3% (майже 1,5 мiльйона осiб) страждають вiд тривожного неврозу. Про це поiнформувала свiт у своїй доповiдi Всесвiтня органiзацiя охорони здоров’я, серед найбiльш уразливих до депресiї вiкових груп є дiти у вiцi 11 – 15 рокiв, якi не розумiють ще добре сутi того, що вiдбувається в Українi, але вже живляться цим депресивним повітрям, а також жiнки пiсля 50 – 60 рокiв. Якщо пiдлiтки ще не знайшли сенс життя, то цi вже втрачають його, бо насамперед не задiянi в професiйнiй дiяльностi, а залишаються в чотирьох стiнах.

Для порiвняння: далi йде Естонiя, де 5,9% (76 тисяч осiб) мають депресiю, Грецiя та Португалiя — по 5,7% (по 600 тисяч), Бiлорусь — 5,6% ( 500 тисяч), Фiнляндiя — 5,6% (300 тисяч) i Литва — також 5,6% (170 тисяч осiб). У Росiї цей показник становить 5,5% (майже 8 мiльйонiв осiб). У країнах Африки та Пiвденно-Схiдної Азiї цей показник коливається на рiвнi 3 — 4%. У США депресивних — 5,9% (17,5 мiльйона осiб), у Бразилiї — 5,8% (11,5 мiльйона).

map-prevalence

Дослідники з’ясували, що найбільш депресивною країною є Афганістан, де на хворобу страждає 20% населення – кожен п’ятий мешканець. Найменше людей із таким діагнозом – 2,5% – мешкає в Японії.

Термін “депресія” вже давно не термін, а звичайне явище.

У психіатрії депресія значиться як цілий комплекс емоційних порушень.

Депресія відрізняється від звичайних коливань настрою.

Причини депресії:

Сучасна медицина виділяє біологічні, психологічні і соціальні причини цього захворювання.

Біологічні причини:

специфічні порушення нейрохімічних процесів (порушується обмін нейромедіаторів, таких як серотонін, норадреналін, ацетилхолін та ін..) Ці порушення бувають і спадковими.

Психологічні фактори:

особливий стиль мислення у деяких людей (Вони бачать себе і своє життя виключно в негативному світлі);

Негативні стосунки в родині, коли присутня надмірна критика та підвищено рівень конфліктності.

Підвищена кількість стресогенних життєвих ситуацій: смерть близьких, розлучення і т.п. Соціальна ізоляція, коли у людини дуже мало теплих, довірливих контактів і він не отримує достатньої емоційної підтримки.

Соціальні фактори:

Занадто швидкий темп сучасного життя і підвищений рівень її стрессогенности;

Висока конкурентність і соціальна нестабільність.

 

Як проявляється депресія

Необхідно знати, що прояви депресії можуть бути дуже різноманітними. Це залежить від форми захворювання. Депресії іноді виникають у вигляді поодиноких епізодів хвороби. Іноді вони носять хронічний характер і супроводжуються загостреннями.

Емоційні прояви: Стійке відчуття суму (часто безпідставне), тривожність, відчуття розгубленості, безвиході і, звичайно ж, песимізм. Людина під час депресії завжди переживає почуття вини, пригніченості, нікчемності, безнадії та безпорадності. Вона звинувачує себе у всіх своїх проблемах, втрачає інтерес до зовнішньої активності. Вона напружена і перебуває в постійному очікуванні біди. Підвищується дратівливість, знижується упевненість в собі. Можна сказати, що людина втрачає інтерес до життя і всіх її задоволень. У неї відзначається зниження психічної і рухової активності та байдужість до навколишнього світу.

У деяких пацієнтів виникає навіть порушення ясності або ефективності мислення. Іноді такі люди можуть видатися навіть не зовсім нормальними, але це не так. Їм стає важко зосередитися на чомусь, виникають песимістичні думки про марність життя й про власну непотрібність. У такої людини пропадає бажання спілкуватися з оточуючими, Під час депресії люди зазвичай починають набагато уважніше ставитися до свого внутрішнього світу.
Людина, що перебуває в депресії, відчуває тривогу. У неї завжди сильно змінюється самооцінка, що супроводжується відчуттями покинутості та/або пригніченості, і, в найгіршому випадку, небажанням жити.

Все це може призвести до зловживання алкоголем або приймання наркотиків.

Єдине, чого хочеться людині і на що є сили, — це лежати обличчям до стіни.

Фізичні прояви: слабкість, відчуття хронічної втоми, зниження апетиту і сексуальних потягів, виникнення запорів та безсоння, яке найбільш характерне для ранкових годин. Але іноді виникає і зворотний ефект, коли людина навпаки, увесь час хоче спати і їсти. Все це свідчить про психосоматичну природу депресії. У деяких випадках спостерігають больові відчуття й дискомфорт в різних частинах тіла.

Щоб лікар поставив діагноз «депресія», частина цих симптомів повинна зберігатися не менше двох тижнів.

Як вилікувати депресію

Перш за все, малоймовірно, що сама собою депресія пройде. Люди мають знати, що депресія – це хвороба, а не просто поганий настрій. Її необхідно лікувати. Займається цим лікар-психіатр. Ефективні форми лікування включають психосоціальну допомогу і медикаментозне лікування. Перший крок до такого лікування – визнати наявність депресії та звернутися за допомогою.
Лікувати депресію простіше всього на ранніх стадіях, як і будь-яке інше захворювання. Чим раніше фахівець поставить діагноз і призначить лікування, тим швидше піде одужання. Нелікована депресія часто приймає важку форму, що призводить до самогубства.

Сучасний підхід до лікування депресій включає в себе цілий комплекс різних методів біологічної терапії та психотерапії. Біологічна терапія має на увазі як медикаментозне, так і інші види лікування.

Щоб лікування дало результати, пацієнт має суворо слідувати всім розпорядженням фахівця, дотримуватися режиму терапії, регулярно відвідувати лікаря. Не варто соромитися походів до психіатра, адже він дійсно зможе допомогти пацієнту позбутися депресії.

Медикаментозне лікування зазвичай є невід’ємною частиною лікування депресії. Лікують депресію за допомогою антидепресантів. Багато хто вважає все психотропні засоби небезпечними і уникає їх прийому навіть в разі потреби. Однак пацієнти набагато краще переносять антидепресанти нового покоління,що практично не мають побічних ефектів і є безпечними. Дуже важливо, що ці препарати не викликають звикання. Але завжди необхідно строго дотримуватися дози, встановленої лікарем. На додаток до медикаментів, застосовують також і психотерапію. Цей метод передбачає активну роль пацієнта в процесі лікування.

Як вийти з депресії

У психіатрії активно застосовується метод лікування цього стану медикаментозним способом. Але таке лікування перетворить вас на хроніка, який працює на аптеку.

Тому бажано шукати альтернативу.

“Основна небезпека депресії в тому, що вона забирає життєві сили й енергію, отже бажання з нею боротися зникає. Виходить ніби замкнене коло.Тому швидко вирішити проблему не вийде. Для цього вам знадобиться не сила волі, а контроль себе і свого емоційного стану. Почніть з малого і щодня по цеглинці вибудовуйте свій шлях нагору, до гарного настрою “.

 

  1. Визнайте для самого себе, що ви перебуваєте в депресії.
    Саме це слово повинно бути вимовлене для себе, не треба цього боятися і уникати. Визнайте і спокійно прийміть цей факт. Це вже сталося. Кажуть, що в тюрмі, таборі і навіть армії виживають ті, хто якомога раніше приймають той факт, що вони там, де перебувають, і будуть перебувати там ще якийсь час. Ті ж, хто психологічно відмовляються приймати цю даність, — швидко гинуть.
  2. Перестаньте звинувачувати і знищувати себе за те, що ви опинилися там, де опинилися. Ніякої вашої провини в цьому немає. Це відбувається з кращими з нас. Чим би не була викликана депресія — в цьому немає вашої провини.
  3. Перестаньте себе порівнювати з ким би то не було. З подругами, з батьками, з оточуючими, а головне — з собою колишнім. Ви зараз інший, багато що змінилося, і цьому іншому потрібно просто вижити.
  4. Складіть список всього, що ви зазвичай робили і що, як ви вважаєте, ви повинні робити в «нормальному» житті. Всі необхідні справи, всі контакти, зустрічі — від покупки молока до важливих проектів на роботі. Постарайтеся нічого не забути. Пунктами списку є і приготування вечері, і увага дітям, походи в перукарню, дзвінки батькам, здача квартального звіту — абсолютно все.
  5. Уважно переглянете список і нещадно і чесно скоротіть його до необхідного для виживання мінімуму. Розставте пріоритети за принципом «це найбільше потрібно для того, щоб мені вижити тут, зараз, сьогодні». Між важливим для тебе в «минулому житті» і приємним зараз (якщо тобі хоч щось приємно) вибери однозначно приємне — це дозволить трохи підзарядити батарейки. Не здумай себе винити і терзати за це. Ви поступаєте єдино можливим чином — ви виживаєте.
  6. А тепер прочитайте список і скоротіть його ще і ще раз. А потім — ще скоротіть.
  7. Не перфекціонуйте – не намагайтеся робити все так само добре, як робили раніше. Справи, що залишилися в списку, робіть рівно настільки добре, наскільки потрібно для простого виживання. Це стосується абсолютно всіх залишених вами у списку справ. Не намагайтеся зараз бути кращою дочкою, дружиною або матір’ю. Не намагайтеся зараз бути кращим співробітником компанії — достатньо, щоб просто не звільнили. На додаткові зусилля, старання і страждання з приводу того, що все одно нічого не виходить, витрачаються останні сили.
  8. Припиніть займатися самоїдством і знищувати себе за те, що ви зараз такий. Як спосіб виходу з депресії це вже не працює, тому що на це теж витрачаються сили. Ви ні в чому не винні і поступаєте єдино можливим чином.
  9. Захистіть себе від людей, які тиснуть на вас зараз і маніпулюють вашим почуттям відповідальності, намагаючись вам допомогти. Можливо, вони діють з кращих спонукань. Вони самі інколи не розуміють, що шкодять вам, змушуючи витрачати останні сили — адже вони посилюють ваше «самоїдство», терзання себе і почуття провини за депресію. Можливо, цього з ними ніколи не траплялося, а, значить — вони просто не знають, що це таке. Скоротіть спілкування з ними до мінімально необхідного мінімуму, який не дозволить зруйнувати стосунки. Нехай це будуть навіть найближчі, на жаль.
  10. Якщо хоч щось вас випадково «зачепить» і дозволить отримати хоч мікропозитивну емоцію – запам’ятайте це і повторіть. Що б це не було. Подивіться, що буде. Якщо спрацює другий раз — повторюйте кожен день. Можливо, це шлях до поновлення сил.
  11. Нікуди не поспішайте, навіть якщо спізнюєтеся – наплювати. Зменшіть швидкість. Робіть все в 5 разів повільніше, ніж раніше, – як сильно вагітна жінка. Особливо те, що робите через силу. Навіть після того, як список справ скорочений майже до нуля, у вас все одно не буде вистачати сил на те, щоб зробити, що залишилосяся.
  12. Припиніть всякі спроби негайно і якомога швидше покінчити з депресією — вона в будь-якому випадку закінчиться з часом, але не тому, що ви психологічно розтопчете себе за те, що не можете прямо зараз справитися з нею. Робіть маленькі, повільні, але грамотні дрібненькі кроки.
  13. Використовуйте депресію, щоб пізнати себе з іншого боку, вивчити себе — це стане в нагоді вам надалі, а подібного шансу більше не буде (сподіваюся).

І останнє: депресія закінчиться. 100%. Можете бути впевнені.

Як зпобігти депресії?

Перший спосіб – активний спосіб життя. Якщо немає лікарських протипоказань, робіть ранкову зарядку. Для початку витрачайте на це приблизно півгодини. Також бажано приділяти спорту певний час протягом дня. Добре допомагають “соціальні” танці: сальса, лінді-хоп і т.п. Більше гуляйте на свіжому повітрі, намагайтеся більше часу проводити на сонечку – сонячне світло сприяє позитивному настрою.

Другий спосіб – це повноцінний відпочинок. Причиною виникнення депресії може бути постійна втома. Відповідно, потрібен здоровий сон (не менше 8 годин на день).

Збалансоване харчування. Їжте здорову їжу скільки хочете: фрукти,овочі, м”ясо і т.д. Якщо ви зараз депресуєте, забудьте про дієту.

Третій спосіб – спілкування. Не замикайтеся в собі. Рідні та друзі люблять вас і від усієї душі бажають підтримати і допомогти, дайте їм таку можливість – телефонуйте подругам і друзям. В крайньому випадку, на телефон довіри. І розповідайте все, що у вас на душі. Краще друзів заздалегідь попередити про майбутній словесний потік і попросити мовчки слухати.

Четвертий спосіб – приділяти більше уваги собі. Любіть себе. Адже якщо не ви – то хто? Подивіться на себе в дзеркало та знайдіть те, що Вам завжди в собі подобалось. Займіться своїм зовнішнім виглядом. Поміняйте колір волосся, нігтів, для чоловіків – хоча б піну для гоління. Такі зміни піднімають настрій. І цей стан потрібно навчитися утримувати. Робіть собі приємності і насолоджуйтеся кожною хвилиною цього блаженства.

Піклуйтеся про своє здоров’я, як фізичне, так і психологічне:

Пятий спосіб – ароматерапія. Він дуже ефективний. Не слухайте нікого при покупці ефірної олії. Вибирайте собі ту, яка подобається вам. Краще за усе купити декілька пляшечок із різними запахами і по черзі використовувати їх.

Шостий спосіб – уникайте поганих думок. Щоразу, коли депресивна думка закрадається в вашу голову, записуйте її, а потім постарайтеся проаналізувати, що стало причиною. Так ви зрозумієте, що на 99% це абсолютно безпідставні судження.

Сьомий спосіб позбудьтеся шкідливих звичок

Восьмий спосіб заведіть домашню тварину.
Турбота про іншу живу істоту допомагає зняти фокус з власного “горя”.

– ДОБРОГО ДНЯ! ЦЕ ВАМ ЛІКАР ПРИЗНАЧИВ ПРИЙМАТИ   АНТИДЕПРЕСАНТИ?

– МИ ПРИЙШЛИ – ПРИЙМАЙТЕ!

І найважливіше – якщо є щось або хтось, що заважає Вам жити щасливо – не миріться – вирішіть це питання якнайшвидше, не дозволяйте іншим шкодити вам. У світі дуже багато людей, які Вас люблять або готові полюбити. Не варто витрачати своє єдине життя на тих, хто вас не вартий;

Науковці з Університету Арізони в США заявили, що після проведених ними досліджень виявилось – депресія потрібна для людського організму.

Дослідники зазначили, що велика частина людей, які мають депресію, часто не можуть встановити її причину (про основні причини виникнення депресії читайте вище).

Фахівці додали, що депресія – це захисний механізм, який потрібен для людини тоді, коли вона потрапляє у стресові ситуації. Постійні зміни настрою підтверджують, що слід більше часу приділяти боротьбі із зовнішніми подразниками. Під час проведення дослідження науковці встановили, що люди, які час від час мають депресію, швидше за інших можуть подолати сильні переживання.

Якщо ви відчуваєте, що у вас починається депресія, не робіть вигляд, що все у порядку, а зверніться до професійного психолога, й отримайте кваліфіковану підтримку.

Нагадаємо, американські науковці з х’юстонського університету дослідили, яке слово допомагає людині побороти депресію. Цим словом виявилось «спасибі».

  • ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВСЕ НАБРИДЛО?
  • ПОДИВИТИСЬ НА СВІТ ПО-ІНШОМУ.

Підготувала фельдшер із санітарної освіти
КНП «Перша черкаська міська лікарня» ЧМР
Семиліт Л.М.